Automobilių savininkams gerai žinoma situacija – du identiški automobiliai, nuvažiavę panašų atstumą, gali turėti visiškai skirtingą katalizatorių būklę. Vienam vairuotojui šis išmetamųjų dujų valymo įrenginys tarnauja net 200 000 kilometrų be problemų, o kitam tenka jį keisti vos įveikus 50 000 km ribą. Kas lemia tokius didžiulius skirtumus?
Vairavimo stilius: pagrindinis veiksnys
Turbūt svarbiausias katalizatoriaus ilgaamžiškumo faktorius – vairavimo stilius. Agresyvus akceleravimas ir nuolatinis stabdymas sukelia temperatūros svyravimus, kurie ilgainiui pažeidžia katalizatoriaus struktūrą. Jo viduje esantys brangieji metalai (platina, paladis, rodis) greičiau išsiskleidžia, o keraminės grotelės sutrūkinėja.
Vienas automobilių entuziastas pasidalino savo patirtimi: „Su pirmąja mašina važinėjau kaip iš sportinio automobilio tikimasi – staigiai greitėdamas, mėgaudamasis varikliu. Rezultatas – po 65 000 km katalizatorius tapo nebetinkamas naudoti. Su antrąja tokia pačia mašina važinėjau ramiai, vengdamas nereikalingų apsukų. Ši jau įveikė 180 000 km, o katalizatorius vis dar puikios būklės.”
Trumpos kelionės – katalizatoriaus priešas
Itin trumpos kelionės ir dažni šalto variklio paleidimai skatina katalizatoriaus dėvėjimąsi. Jam normaliai funkcionuoti reikalinga aukšta temperatūra (apie 400-800°C), kurią pasiekti užtrunka kelias minutes. Jei nuolat važinėjame trumpus atstumus, katalizatorius niekada nepasiekia optimalios darbinės temperatūros.
„Kiekvieną dieną važiuodavau vos 3 km į darbą ir atgal. Po dvejų metų pradėjo šviesti variklio gedimo lemputė – sugedo katalizatorius. Mechaniko patarimas buvo paprastas: bent kartą per savaitę važiuoti ilgesnį atstumą užmiestyje, kad sistema galėtų išsivalyti”, – dalijasi vienas vairuotojas.
Degalų kokybė daro įtaką
Degalų kokybė yra dar vienas svarbus veiksnys. Pigūs, nekokybiški degalai dažnai turi daugiau priemaišų, kurios gali kauptis katalizatoriuje ir mažinti jo efektyvumą. Sieros junginiai, esantys žemesnės kokybės degaluose, ypač kenkia katalizatoriui.
„Po metų taupymo pildant automobilį tik pigiausiose degalinėse, teko susidurti su nemalonia realybe – katalizatoriaus gedimas ir brangus remontas. Žvelgiant į katalizatoriai kaina rinkoje, teko suprasti, kad trumpalaikis taupymas ant degalų virsta ilgalaikiais nuostoliais”, – prisimena vienas vairuotojas.
Variklio techninė būklė
Netinkamai veikiantis variklis – dar vienas katalizatoriaus ilgaamžiškumo priešas. Nesandarūs purkštukai, neteisingas uždegimo laikas, sugedęs lambda zondas – visa tai sukelia netinkamą degimo procesą, dėl kurio nesudegę degalai patenka į katalizatorių.
Vienas vairuotojas pastebi: „Ignoravau variklį, kuris pradėjo ‘praleisti’ taktą, manydamas, kad tai nėra rimta problema. Po mėnesio katalizatorius užsikimšo nesudegusiais degalais ir tapo nefunkcionalus. Maža variklio problema virto didele išlaidų suma.”
Alyvos suvartojimas
Pernelyg didelis alyvos suvartojimas – dar vienas faktorius, galintis sugadinti katalizatorių. Alyva, patekusi į degimo kamerą, sudega ir palieka nuosėdas katalizatoriuje, kurios ilgainiui užkimšo jo kanalus.
„Mano automobilis pradėjo ‘valgyti’ alyvą, bet neskyriau tam dėmesio, tiesiog periodiškai papildydavau. Po kelių mėnesių katalizatorius visiškai nustojo funkcionuoti – viduje susikaupusios alyvos nuosėdos užblokavo praėjimą dujoms”, – pasakoja vairuotojas.
Profilaktika – geriausia apsauga
Katalizatoriaus ilgaamžiškumą galima žymiai padidinti laikantis kelių paprastų taisyklių:
- Vairuoti švelniai, vengti bereikalingų greitėjimų
- Reguliariai važiuoti ilgesnius atstumus, ypač jei dažniausiai tenka keliauti trumpais maršrutais
- Naudoti kokybišką kurą iš patikimų degalinių
- Laiku atlikti variklio techninę priežiūrą
- Nedelsiant reaguoti į užsidegusią variklio gedimo lemputę
Reguliarus patikrinimas – būtinas
Siekiant užtikrinti ilgą katalizatoriaus tarnavimo laiką, rekomenduojama reguliariai tikrinti automobilio techninę būklę profesionaliose dirbtuvėse. Specialistai gali anksti pastebėti problemas, kurios ilgainiui gali tapti katalizatoriaus gedimo priežastimi.
Automobilių patikrinimas padeda ne tik taupyti pinigus ilgalaikėje perspektyvoje, bet ir užtikrina, kad jūsų automobilis išmeta mažiau teršalų, taip prisidedant prie švaresnės aplinkos.
Tausodami savo automobilį ir laikydamiesi šių patarimų, galite žymiai prailginti katalizatoriaus tarnavimo laiką ir išvengti netikėtų išlaidų remontui.